Cestovné doklady

Čo prvé vás napadne, keď sa povie letenka? Mnohých z vás napadnú práve cestovné doklady, a tak si poviete, že je to samozrejmosť. Verte, že často vám myseľ zatieni úplne niečo iné a doklady sú to posledné, na čo pred letom myslíte. To sa zväčša netýka ľudí, ktorí cestujú málo, lebo majú strach z toho, že by ostali doma. Naopak, ľudia, ktorí sú neustále na cestách, majú menšiu tendenciu kontrolovať si doklady, pretože ich používajú s pravidelnosťou.

Máte ich?

Prvou a najzákladnejšou otázkou, ak sa bavíme o cestovných dokladoch, je ich existencia. Máte ich vôbec? Samozrejme, do Európskej Únie postačí občiansky preukaz a je úplne zbytočné nosiť so sebou ešte aj pas. Starosť navyše. No do krajín mimo Európskej Únie potrebujete pas, ktorého vybavenie zvyčajne trvá až mesiac, s príplatkom si to viete zariadiť za týždeň.

Údaj, ktorý by vás mal najviac zaujímať na vašom pase, je jeho dátum expirácie. Vy teda možno aj pas doma máte, no musíte si skontrolovať, do kedy vám platí. Každá krajina má svoje vlastné podmienky pre vstup turistov a niektoré z nich vyžadujú platnosť pasu minimálne až pol roka po opustení krajiny. Teda ak cestujete napríklad do USA, váš pas musí stále platiť šesť mesiacov po vašom návrate. A to USA nie je jedinou krajinou a už vôbec nie výnimkou.

Povolenie na vstup

Okrem cestovného pasu potrebujete do mnohých krajín aj víza. Nie vždy je nutné pre turistov ísť na ambasádu danej krajiny, často ich vybavuje za vás cestovná kancelária alebo si ich vybavíte priamo na letisku pri príchode do krajiny. Nejde o zdĺhavý proces, len zaplatíte určitý poplatok a dostanete povolenie (napríklad Turecko či Dominikánska republika a mnohé ďalšie…).

Náročnejšie to je v prípade, že musíte ísť na príslušnú ambasádu. To sa týka najmä dlhodobejších pobytov. Na porovnanie napríklad do Turecka ako turista vybavíte víza na letisku, ako dlhodobý pobyt by ste už mali žiadať na tureckej ambasáde. To isté v prípade USA. Turisti si vybavia ESTA pre bezvízový styk s USA na internete pre menej ako 90-dňový pobyt, ale dlhodobé a pracovné pobyty už musia prejsť cez ambasádu. Je lepšie všetko prekontrolovať, ako neskôr ľutovať.

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!

Comments are closed.