Keď telu chýba voda

Poznáte ten nepríjemný stav, keď sa prudko posadíte, zatočí sa vám hlava a hneď aj klesnete naspäť na miesto? Alebo pocit, keď sa vám náhle zatmie pred očami a vy ani neviete, kde ste? Nepríjemné, nečakané a pomerne nebezpečné. S týmito situáciami sa najčastejšie stretávame v letnom období, no nevyhýbajú sa nám ani v zime. Je to dehydratácia, a teda nedostatok vody v tele.

beach-84533_1280

Voda tvorí až sedemdesiat percent nášho tela a ovplyvňuje to, ako sa cítime. Ak pociťujete časté závrate, máte nestabilný krvný tlak, potom môže byť príčinou práve voda. Tej by mal dospelý človek za deň vypiť približne tri litre, no nič zlé sa nestane, ak jej množstva bude viac. Práve naopak, voda dopomáha v správnej funkcii obličiek a vhodne pôsobí na pleť. Nedostatok vody môže spôsobiť aj odpadnutie.

Častou chybou u ľudí je pitie tekutín až vo chvíli, kedy pociťujú smäd. Bohužiaľ, v tom momente je už pomerne neskoro a telu voda chýba. Bráni sa viditeľne takým spôsobom, že človek podáva nižší telesný výkon a jeho pohyby sú malátnejšie. Často sa pri dehydratácii môžete stretnúť aj s bolesťou hlavy a tej môžete predísť sústavným príjmom tekutín. Najlepšie, čo môžete urobiť, je prijímať menšie množstvo vody, no v pravidelne a často sa opakujúcich intervaloch.

Ak sa chcete vyhnúť tomuto nepríjemnému stavu, mali by ste prísť na chuť obyčajnej čistej vode. Tá organizmus hydratuje, ale aj uhasí smäd. To sa však nedá povedať o sladených vodách, ktoré ešte zvyšujú pocit smädu a to, že sú skrytým nosičom kalórií snáď ani nie je potrebné pripomínať.

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!

Comments are closed.