O turistických pascách – na čo si dávať pozor

Spájať s turizmom a dovolenkovými destináciami nepríjemné, respektíve negatívne skúsenosti je už v súčasnosti bežné. Počas vrcholnej letnej sezóny sa ľahko môžete stať obeťou skúsených podvodníkov, kšeftárov či šikovných vreckárov. A to je len zlomok zo skutočných turistických pascí, aké na dovolenkárov číhajú v každej obľúbenej destinácii.

Leto a letná dovolenka nie sú len o uvoľnenej, relaxačnej atmosfére. Pred každým vycestovaním netreba podľahnúť okamžitým pozitívnym emóciám, ale berte so sebou aj zdravý rozum do vrecka. Ten sa vám rozhodne zíde už od momentu, keď vkročíte na letisko. V podstate môžete nastúpiť do akéhokoľvek dopravného prostriedku, ide o to, aby ste mali pod kontrolou svoju vlastnú bezpečnosť, majetok a financie. Veď pobyt na vytúženej slnečnej pláži nie je zadarmo, a preto sa treba správať nanajvýš zodpovedne. Letom sa nič nekončí, ale rozhodne sa nemusia začať ani žiadne problémy so zákonom či vlastnou bezpečnosťou. Na čo si teda dávať najväčší pozor?

Predtým ako sa po dovolenke začnete sťažovať na delegátov, ubytovací servis a komfort na pláži, upriamte pozornosť na seba a to, čo je vašou povinnosťou. Vy si vyberáte miesto, kde dovolenku strávite. Možnosť dopravy je taktiež na vašom konečnom rozhodnutí. To, čo si do batožiny zbalíte, by vám nikto nemal vziať. Najčastejšie problémy vyplývajú z vlastnej nepozornosti.

Vyberajte si takú destináciu, ktorá najviac vyhovuje vašim požiadavkám. Surfisti, mladé rodiny s deťmi a starší, ktorí túžia po pokojnej pláži, by sa rozhodne nemali stretávať na jednom mieste. Získajte čo najviac informácií o samotnej cestovnej kancelárii, servise, službách a o vybavení ubytovacieho zariadenia. Pred vycestovaním si skontrolujte platnosť potrebných dokladov. Ak cestujete lietadlom, v batožine majte nevyhnutné lieky a ošatenie, ale informujte sa aj o obmedzeniach v hmotnosti a rozmeroch kufrov a príručných tašiek. Nech sa vám dovolenka už hneď na letisku zbytočne nepredraží.

V uliciach buďte taktiež opatrní!

V samotnej destinácii taktiež neverte každému, kto sa na vás usmeje. Máme vo zvyku tam, kde sa dá, platiť eurom. Nie vždy je to rozumné, pretože ceny sa počas letnej sezóny môžu vyšplhať príliš vysoko. Ak platíte menou, aká je v konkrétnej destinácii, peniaze si vopred zmeňte. Ideálnym riešením sú v tomto prípade banky. Väčším problémom je pouličné kšeftovanie s menou a zlý výmenný kurz v zmenárňach. Ak cestujete autom, z ľahko prepravovaných a uskladňovaných surovín si niečo do batôžka pribaľte. Počas vrcholnej letnej sezóny sú ceny v miestnych reštauráciách až neslušne vysoké. A to hovoríme o stravovaní v štandardných, nie luxusných reštauráciách. Nedajte sa zlákať prefíkaným taxikárom. Tí sa práve z turistov snažia vyťažiť oveľa väčšie poplatky za cestu. Najkratšiu možnú trasu si vopred zistite v online mapách a o spoľahlivých taxi službách sa informujte napríklad u delegáta či miestnych známych. Dovolenka má byť o príjemných zážitkoch. Preto ani v uliciach nestrácajte čas s pouličnými predajcami. Najčastejšie ide o šikovných vreckárov! Užite si naplno svoju letnú dovolenku 2019!

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!

Comments are closed.