Problémy s letom – aké máte práva

Nastal deň D, pár hodín pred odletom už chytáte cestovnú horúčku, neviete, kde vám hlava stojí a čo skôr máte urobiť – to je typický scenár mnohých rodín. Počas cesty na letisko vás chytá panika, či ste náhodou niečo nezabudli, no napätie už pomaly opadá a vy sa začínate pomaly, ale isto, tešiť. Radosť však nemusí trvať veľmi dlho. Pokojne sa môže stať, že aj po príchode na letisko Bratislava môžete zistiť, že váš let mešká alebo bol úplne zrušený. Čo teraz?

airplane-744865_1280

S vašim letom môžete mať len tri druhy problémov. Jedným z nich je bežné meškanie letu, druhým je jeho úplné zrušenie a tretím je neumožnenie vstupu pasažiera na palubu.

Pri meškaní letu sú dve možnosti, a teda, že viete dopredu presný čas meškania alebo máte len neurčitú informáciu o jeho meškaní, no neviete, aký dlhý čas budete čakať. Vaše práva vyplývajúce z meškania letu sa však diferencujú podľa toho, či let mešká viac alebo menej ako päť hodín.

Ak je avizované päťhodinové meškanie, ktoré nebude nižšie, máte nárok na vrátenie ceny letenky, avšak, strácate možnosť inej kompenzácie ako je napríklad preprava do náhradného hotela. Na mieste však už môžete požiadať o okamžitú spiatočnú letenku.

V prípade, že pre kapacitnú situáciu nebudete môcť nastúpiť do lietadla, žiadajte o porovnateľnú letenku do cieľovej alebo východzej destinácie. V každom prípade, ak je meškanie dlhšie ako tri hodiny, žiadajte o refundáciu.

Pri meškaní letu viac ako tri hodiny, máte nárok na vrátenie čiastky od dvestopäťdesiat eur v závislosti od vzdialenosti letísk.

Môže sa vám stať aj nepríjemná vec, a to je poškodenie alebo dokonca strata batožiny. Za tú môžete prostredníctvom oficiálnej žiadosti dostať finančnú náhradu až do tisícdvesto eur.

Bon voyage bez problémov!

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!

Comments are closed.